Zapotrzebowanie żywieniowe dla trzody - na co zwrócić uwagę i jaką paszę wybrać?

Zapotrzebowanie żywieniowe dla trzody - na co zwrócić uwagę i jaką paszę wybrać?

Każdy właściciel trzody chlewnej musi mieć pełną wiedzę i świadomość, jakie składniki odżywcze musi zapewnić swoim zwierzętom oraz potrafić obliczyć zapotrzebowanie świń na białko i energię. Składniki te zapewnią im prawidłowy przyrost masy ciała, energię, tak ważne dla prawidłowego i zdrowego rozwoju tuczników. 

Treściwa pasza dla świń - zapotrzebowanie na białko i energię. 

Dobrze zbilansowana pasza dla świń to mieszanka, która w pełni zaspokoi ich potrzeby pokarmowe. Uzyskanie wysokiej mięsności trzody zapewni utrzymanie prawidłowego stosunku energetyczno-białkowego, którego zapotrzebowanie zależy od: 
-    potencjału genetycznego świń,
-    wieku i płci trzody,
-    zdrowotności stada, 
-    warunków zoohigienicznych.  

Wraz ze zmianą wieku świń, zmianie musi ulec także karma dla trzody. Prosiaki posiadają większe wymagania dotyczące zawartości białka niż dorosłe osobniki, tak samo jak lochy będące w trakcie laktacji. Młodsze świnie będące w fazie silnego wzrostu związanego z procesami budulcowymi organizmu potrzebują więcej białka, szczególnie tego lepiej przyswajalnego. Niedojrzały układ trawienny może nie poradzić sobie z każdym rodzajem pokarmu, dlatego warto wybierać specjalistyczną karmę dla prosiąt. 

Jaka karma dla świń tuczników?

Choć żywienie ma ogromne znaczenie w każdej hodowli, to właśnie tuczniki, czyli świnie hodowane na ubój powinny mieć najlepsze warunki żywieniowe. Rolą tucznika jest szybkie przybieranie na wadze, które nie powinno mieć wpływu na jakość i smak mięsa. Aby tak się stało, należy wybierać pasze o wysokim wskaźniku wartości energetycznej, która przyczyni się do szybkiego przyrostu masy ciała. Jednak w przypadku osobników, które osiągnęły ponad 70 kg wagi, należy ograniczyć koncentrację energii w diecie, gdyż w takim przypadku tłuszcz zostaje zamieniany na słoninę. 

Gotowe pasze dla trzody chlewnej. 

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy lub czasu na samodzielne obliczanie zapotrzebowania na białko i energię, warto skorzystać z doświadczenia producentów pasz dla trzody chlewnej i zdecydować się na zakup pełnoporcjowych mieszanek, które zapewnią zwierzętom hodowlanym doskonałe warunki do wzrostu i prawidłowego rozwoju. 

Gotowe, wysokiej jakości pasze dla trzody znajdziesz w sklepie Farmer Pasze. 

Zobacz produkty do hodowli trzody