Jak dobrać pokarm dla koni?

Jak dobrać pokarm dla koni?

Konie to niezwykle aktywne zwierzęta, które dzięki swojemu usposobieniu i dostarczają ludziom wiele radości. Aby były zdrowe i silne, należy odpowiednio zatroszczyć się o ich odżywianie i wybierać wyłącznie najlepsze pasze dla koni. O czym jeszcze warto pamiętać, ustalając menu dla konia?

Pełnowartościowa pasza dla koni

Wybierając pokarm dla konia, należy zwrócić uwagę na jego wiek, wagę oraz aktywność. Niezależnie jednak od stylu życia zwierzęcia, jego dieta musi być zbilansowana i dostarczać wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Najlepsze pasze dla koni najczęściej posiadają w swoim składzie siemię lniane, śruty zbożowe, susz z jabłek oraz wysłodki buraczane. Są to sprawdzone i doceniane źródła witamin oraz składników odżywczych, dzięki którym koń będzie zdrowy i pełen sił. 

Specjalne potrzeby — pasze dla koni sportowych i źrebiąt

Konie sportowe i źrebięta mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Ogromny wysiłek i częste treningi sprawiają, że pasze dla koni sportowych muszą być szczególnie bogate w wartości odżywcze, aby zapewnić zwierzętom odpowiednią dawkę energii każdego dnia. Powinny one również zawierać wszystkie witaminy i minerały niezbędne do regeneracji oraz wzmocnienia zmęczonych mięśni i kości. Źrebiętom również nie wystarczy standardowe jedzenie dla koni. Początkowo żywią się one przede wszystkim mlekiem matki, dlatego warto wybierać dla niej wyłącznie najlepsze pasze dla koni. Dietę źrebaka warto wzbogacać również o marchewki, które są cennym źródłem witamin oraz otręby pszenne. Te drugie polecane są również karmiącym klaczom, ponieważ działają mlekopędnie.

Przekąski i czysta woda

Nie tylko właściwie dobrana do potrzeb pasza dla konia jest istotna w układaniu jego diety. Koń, aby prawidłowo funkcjonować, musi naprawdę dużo pić. Z tego powodu należy zapewnić mu ciągły dostęp do świeżej i czystej wody. Cennym źródłem witamin dla zwierząt jest również podawanie im świeżych przekąsek. Szczególnie wartościowe są dla koni zielonki, czyli trawa, którą je na pastwisku lub na łące. Oczywiście w diecie konia powinno również znaleźć się siano, które stanowi źródło lucerny. Jadłospis zwierzęcia można również urozmaicać o jęczmień, owies i marchew. Pasza dla koni, niezależnie od ich wieku i kondycji, powinna zawierać składniki bogate w wartości odżywcze. Oczywiście w zależności od stopnia aktywności i natężenia wysiłku dieta zwierzęcia będzie się nieco różnić. Ważne jest, aby codziennie otrzymywał odpowiednią wartość kaloryczną niezbędną do wytwarzana energii. Zawsze jednak należy zwracać uwagę na to, by pasza dla koni była najwyższej jakości, jak ta, którą znajdziesz na stronie internetowej farmer-pasze.pl.

Zobacz produkty dla hodowli koni