Czym karmić bydło? Kilka porad dla początkujących hodowców.

Czym karmić bydło? Kilka porad dla początkujących hodowców.

Hodowcy bydła, którzy rozpoczynają swoją przygodę z rolnictwem, na początku borykają się z niewiedzą, jakie mieszanki paszowe dla bydła wybrać, czy korzystać z pasz uzupełniających, czy może samemu komponować jedzenie dla bydła. Podpowiadamy, jakie składniki należy dostarczyć bydłu i gdzie można je znaleźć…

Bydło opasowe - podstawy karmienia. 

Aby zapewnić bydłu prawidłowy wzrost, energię i utrzymać zwierzę w doskonałej kondycji, warto dokładnie pochylić się nad jego dietą. To w pożywieniu znajdują się kluczowe dla bydła składniki odżywcze bogate w białko, tłuszcze, minerały i witaminy. Myśląc o bydle hodowlanym, mamy na myśli produkcję mięsa, gdzie ważnym zadaniem jedzenia jest jak najszybsze zwiększenie masy ciała. Podawane pełnoporcjowe mieszanki paszowe dla bydła opasowego mają zwiększone ilości białka w składzie. Zalecana zawartość białka w paszy powinna wynosić ok. 18 proc. (pierwsza faza opasu dla 150-250 kg masy ciała), lub ok. 16 proc. (od 250 kg masy ciała). Trudno w samodzielnym karmieniu o dokładnie wyliczoną zawartość białka, stąd doskonałym rozwiązaniem dla hodowców bydła na opas są gotowe mieszanki paszowe dla bydła, które znajdziecie także w sklepie Farmer Pasze. Żywność w formie granulatów warto uzupełniać sianem lub słomą jęczmienną, nie zapominając przy tym o stałym dostępie do świeżej wody. 

Czym karmić krowy mleczne?

Inne zadania do spełnienia mają krowy mleczne, których hodowcom szczególnie zależy nie tylko na regularnym dostarczaniu wyśmienitego mleka, ale także na rozrodzie. Krowa mleczna potrzebuje dużej ilości białka - (od 18 do 30 proc.), a większe zapotrzebowanie na białko wynika z dużej wydajności mleka. Pełnowartościowe posiłki i zbilansowana dieta poprawiają smak mleka, sprawiając, że krowa jest w stanie więcej go wyprodukować. W tym celu pomocna będzie mieszanka paszowa uzupełniająca dla bydła, która wzbogacona jest o jeszcze więcej witamin i minerałów, potrzebnych, aby utrzymać ruję, a także zadbać o rozród. W żywieniu krów mlecznych kluczowa jest także częstotliwość podawania posiłków - warto w czasie doju zapewnić krowom częstsze i świeże posiłki, a także więcej miejsca przy tzw. stole paszowym. Nie bez znaczenia jest także dostęp do czystej wody, o czym nigdy nie powinien zapominać każdy hodowca. Dbanie o zbilansowany posiłek oraz jakość jego spożywania ma bezpośredni wpływ na wzrost produkcyjności mleka. 

Jeśli masz więcej pytać o żywienie bydła, zapraszamy do kontaktu!

Zobacz produkty dla hodowli bydła