Co powinna zawierać pasza dla królika?

Co powinna zawierać pasza dla królika?

Niezależnie od tego, czy hodujesz króliki dla przyjemności, w celach gospodarskich, czy może prezentujesz je na wystawach, pasza dla królika pomoże Ci osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Co powinna zawierać, aby zapewnić zwierzętom zdrowy rozwój? Odpowiemy na to pytanie w poniższym tekście.

Pełnowartościowy pokarm dla królików hodowlanych 

Pokarm dla królików hodowlanych odpowiada za przyspieszenie okresu tuczu. Powinien zatem przede wszystkim zawierać białko, które jest niezbędne do przyrostu masy królików. Aby jednak wzrost był bezpieczny dla zwierzęcia i nie obciążał zbytnio jego organizmu, warto sięgnąć również po witaminowy pokarm dla królików hodowlanych. Dzięki bogactwu witamin i minerałów uzupełni on wszystkie ewentualne niedobory.

Granulki dla królików wystawowych

W przypadku zwierząt wystawowych ogromną rolę odgrywa zdrowa, błyszcząca sierść. Granulki dla królików bogate w siemię lniane, otręby pszenne i oleje roślinne sprawią, że królik na wystawie będzie doskonale się prezentował. Będzie pięknie rosnąć, a jego futerko będzie lśniące i jedwabiście miękkie w dotyku. Bogate w wartościowe składniki odżywcze granulki dla królików nie tylko poprawią prezencję zwierzęcia, ale wpłyną również na jego samopoczucie i ogólną kondycję.

Najlepsza pasza dla królików w każdym wieku

Istotnym aspektem wybierania paszy dla królików jest również wiek zwierzęcia. Najlepsza pasza dla królików w pierwszych tygodniach życia będzie miała nieco inny skład niż w przypadku dojrzałych osobników. Granulaty dla królików w młodszym wieku powinny przede wszystkim być wysoko kaloryczne. Ważna jest również duża zawartość białka i minerałów, które zapewnią im zbilansowany rozwój. Po ukończeniu pierwszego roku życia ich wzrost staje się wolniejszy, dlatego należy zmniejszyć kaloryczność paszy.

Przysmaki dla królików

Chociaż gotowe granulaty dla królików powinny stanowić podstawę ich diety, królikom można podawać również zdrowe przysmaki. W tej roli doskonale sprawdzą się marchewka, seler i pietruszka, które dostarczają zwierzęciu witamin. Raz w tygodniu pasza dla królików może zostać wzbogacona również o świeże owoce. Najważniejsze jest jednak siano, które stanowi główny pokarm dla królików i najczęściej jest wykorzystywane również do produkcji pasz.
Pasza dla królików, niezależnie od ich wieku i przeznaczenia, powinna przede wszystkim zawierać wyłącznie starannie wyselekcjonowane składniki. Dostarczą one królikom codzienną porcję białka, minerałów oraz witamin, dzięki czemu zwierzęta będą zdrowe i zadowolone.

Zobacz produkty dla hodowli królików