Wiek zwierzęcia a pasza dla bydła

Wiek zwierzęcia a pasza dla bydła

Aby hodowla przynosiła sukcesy, niezbędne jest właściwe odżywianie zwierząt. Karma dla bydła powinna zostać odpowiednio dopasowana do wieku i roli konkretnych grup zwierząt. Dlaczego jest to tak ważne? Wyjaśnimy to w poniższym artykule.

Karma dla cielaków

Już od pierwszych dni życia należy zatroszczyć się o prawidłową dietę cieląt. Od tego zależy to, czy będą prawidłowo się rozwijać. Zanim jeszcze po 8 tygodniu życia ich głównym pożywieniem będzie pasza treściwa dla bydła, niezbędny będzie preparat mlekozastępczy. Tego typu mieszanki paszowe dla bydła powinny być bogate w białko, tłuszcze oraz witaminy A, D3, E i C. Zdrowy wzrost ułatwiają cielakom także specjalne mieszanki mineralno-witaminowe, które wzbogacą ich dietę. Pasza dopasowana do potrzeb cieląt będzie stymulowała także rozwój ich żwacza.

Mieszanki paszowe dla bydła mlecznego

Najważniejszym elementem diety krów mlecznych w wieku rozrodczym bez wątpienia jest białko. Aby zwierzę zachowało zdrowie, koncentrat dla bydła mlecznego powinien również zawierać dodatkową dawkę biotyny, niacyny oraz β-karotenu. Wpływają one pozytywnie na jakość mleka oraz na przebieg rui i porodu u krów. Oczywiście im również należy dostarczyć witaminy dla bydła w postaci specjalnych, zbilansowanych mieszanek najwyższej jakości.

Pełnowartościowa pasza dla bydła opasowego

Zupełnie inną rolę w hodowli pełnią opasy. Pasze treściwe dla bydła opasowego powinny być nie tylko bogate w białko, ale także we wszystkie niezbędne witaminy. Najlepsze efekty otrzymasz, stosując na zmianę pasze objętościowe i tłuszczowe. Przygotowania do tuczu najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, aby uzyskać szybkie przyrosty masy. Koncentrat białkowy dla bydła oraz mieszanki witaminowo-mineralne Ci w tym pomogą.
To, w jakim wieku jest zwierzę i jaką funkcję pełni w hodowli, ma bardzo duży wpływ na jego dietę. Dodatki paszowe dla bydła opasowego będą inne niż dla bydła mlecznego i dla cielaków. Warto więc świadomie dobierać karmę dla zwierząt, aby uzyskać jak najlepsze efekty hodowli.

Zobacz produkty dla hodowli bydła