Najlepsza pasza dla królików – czyli jaka?

Najlepsza pasza dla królików – czyli jaka?

Bardzo dużą rolę w procesie hodowli każdego gatunku zwierząt odgrywa dobór pokarmu. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku królików. Jak powinna być dobrana odpowiednia pasza dla królików? W poniższym tekście przeanalizujemy najważniejsze elementy diety tych zwierząt.

Pasza dla królików a siano

Siano jest podstawową częścią diety królików. Karma dla królików hodowlanych powinna je zawierać, aby zapewnić zwierzętom niezbędne włókna i witaminy. Siano jest potrzebne także do ścierania zębów. Tak jak w przypadku innych gryzoni, zęby królików rosną przez całe życia i konieczna jest ich właściwa pielęgnacja. Ich przerost sprawi zwierzęciu duży dyskomfort. Najlepiej, jeśli królik będzie miał stały dostęp do siana. Zapewni to prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Czysta woda

W klatce powinna znajdować się nie tylko pasza dla królików hodowlanych, ale także czysta woda. Najlepiej sprawdzi się woda z kranu lub źródlana. Wymieniaj ją regularnie, aby króliki zachowały zdrowie i rozwijały się prawidłowo.

Składniki odżywcze w paszy

Najlepsza pasza dla królików powinna być bogata w składniki odżywcze. Najważniejsze spośród nich jest białko. Zadbaj o jego prawidłową dawkę przede wszystkim w przypadku królików przeznaczonych na tucz. Bardzo duży wpływ na prawidłową kondycję królików mają także oleje i tłuszcze. W diecie królików hodowlanych nie może zabraknąć lizyny, która jest ważnym aminokwasem. Ma ona bardzo duże znaczenie w procesie przyrostu masy królików.

Co z owocami i warzywami?

Pokarm dla królików hodowlanych może zawierać także owoce i warzywa. Lepiej jednak nie podawać ich zwierzętom zbyt często. Ich nadmiar doprowadzi do niezdrowego przyrostu masy i otyłości u królików. Właśnie dlatego te produkty powinny być traktowane wyłącznie jako rzadki smakołyk.
Granulat dla królików hodowlanych – sposób na pełnowartościowe posiłki
Najprostszym sposobem na zachowanie zbilansowanej diety są gotowe granulaty dla królików. W ich składzie znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy, których potrzebują króliki. Tego typu pokarm dla królików hodowlanych wystarczy podawać zgodnie z zaleceniami producenta, by zapewnić zwierzętom zdrowe posiłki.

Oczywiście nadal konieczne jest zadbanie o dostęp do czystej wody. 

Króliki, aby zachowały zdrowie i prawidłowo się rozwijały, potrzebują zbilansowanej diety. Najlepsza pasza dla królików zapewni im odpowiednią dawkę wszystkich najważniejszych składników. Jeżeli będzie ona wykonana na bazie naturalnych, starannie wyselekcjonowanych surowców, doskonale sprawdzi się w hodowli. Granulaty dla królików opracowane przez specjalistów skutecznie zadbają o odpowiedni rozwój gryzoni.

Zobacz produkty dla hodowli królików